Satranç | Fil çiftinin yıkıcı gücü!!

Bugün satrançta fil çiftinin gücünü anlatmak istedim. Satrançta her taşın kendine has hamleleri oyuna farklı farklı heyecanlar katmaktadır. Fil çifti belki de bunların başında gelebilir çünkü yanyana gelmiş 2 filin şaha ve veya vezir kanadına baskı yaparak yerleşmesinden itibaren oyunda tansiyon yükselir. Fil çiftinin 2 si veya 1 i ile birleşecek diğer taş veya taşlar daha da baskıyı arttıracaktır. Ayrıca feda olasılığını da eklersek heyecan daha da artar; keskin ve ölümsüz oyunlar ortaya çıkar.. Prensip olarak fil çiftine sahip olan taraf merkezi filleri için tamamen açmalıdır.

Aşağıdaki oyunlarda fil çiftinin değişik kullanımlarına örnek oyunları inceleyebilirsiniz…

 

1) Keres,Paul – Spassky, Boris / Gothenburg, 1955

 

 

Yukarıdaki konumda Beyazlar fil çiftinin baskısını en yüksek seviyede kullanıyor. 1. Qxg7!!+ (Fil çiftinin oyuna girebilmesi için şah ortaya çıkarılıyor.) Kxg7 2. Nxd7+ ( Şimdi fil çifti siyah şahın olduğu yere tamamen hakim (Alt konum) Siyah şahın sadece g8 karesini kullanabildiğine dikkat ediniz..)

 

 

Kg8 3. Nf6+ (Şimdi Siyah şahın gidebilecek 3 yeride olsa da hepsinde açarak şah ile vezir kaybından ve fillerin etki alanından kaçamıyor) Kf7 4. Nd5+ 

1-0 

 

 

 

 

2) Rotlevi,Georg – Rubinstein, Akiba / Lodz, 1907

Şimdiki oyun Rubinstein’ın ölümsüz oyunu. Yine yanyana şaha bakacak şekilde yerleşmiş fillerin yardımı ile atak tüm taşlarla en yüksek seviyesine çıkıyor..

 

 

1… Rxc3!! (e4 teki filin koruyucusunu kaldırıyor ve Fe4 istiyor; ardından Ve4Vh2 mat tehditi veya 3.sırada atak fikri ile) 2. gxh4 (2. Bxb7 Rxg3 3. Rac1 Rh3 -/+ 15.00 siyah ağır üstün) 2… Rd2!

 

 

(Bir saptırma hamlesi ayrıca 2.yatayda h2 ye atak. Vezir fedasına rağmen kalan siyah taşların ne kadar çok işbirliği içinde olduğuna ayrıca dikkat ediniz..)3. Qxd2 Bxe4+ 4.Qg2 Rh3 (Açmazda çaresi kalan vezir.. Fil çifti ile at kalenin de yardımı ile atak en yüksek seviyede)  

0-1

 

 

 

3) Miles,Anthony – Browne, Walter / Luzern, 1982

Şimdiki oyun ise fil çiftinin en yıkıcı kullanışını gösteriyor…Siyah şaha yönelmiş 2 fil bakalım nasıl etki edecek?

 

 

1. Bxh7!+

 

 

(Şah açığa çıkarılıyor..Ardında da vezir atağa hazır) Kxh7 2. Qh5+ Kg8 (Peki ya şimdi?)

 

 

3. Bxg7! (Fil çiftinin en yıkıcı gücü!! 2 fil de feda edilerek şah tamamen açığa çıkarılıyor ve kalan diğer taşlarla mat atağına başlanıyor. Artık saklanacak bir yer yok!) Kxg7 (3… f6 4. Qh8+ Kf7 5. Bxf8 Rxf8 6. Qh7+ Ke8 7. Qxc7 Siyah vezir düşüyor..) 4. Qg5+ Kh8 5. Qf6+ Kg8 6. Rc4 (vezir-kale matına çare yok)

1-0

 

 

( Analizler : Stockfish 10 )

SÜHEL AYDINALP

2.KADEME SATRANÇ ANTRENÖRÜ

GSE SATRANÇ MERKEZİ, İzmir,Narlıdere,TÜRKİYE

 

 

 

 

Satranç | Fil çiftinin yıkıcı gücü!!
Başa dön