Satranç

Satranç neden önemlidir ?

Satranç yüzyıllardır insanoğlunun dikkatini hep

çekmiş, sürekli merak uyandırmış, kimi zaman ürkütmüş, kimi zaman heyecanlandırmış akıl ve zeka oyunlarının en ünlüsü ve önemlisidir.

Satranç Sporu ;

Satranç yüzyıllardır insanoğlunun dikkatini hep çekmiş, sürekli merak uyandırmış, kimi zaman ürkütmüş, kimi zaman heyecanlandırmış akıl ve zeka oyunlarının en ünlüsü ve önemlisidir. 64 kare üzerinde hesaplanamayan çok yüksek sayılarda olasılıklar içerisinde kazanmak için ter dökülen benzersiz bir oyundur.

Satranç sporu artık günümüzde ülkemizde yaygınlaşmaya başladı. Okullarımız satranç derslerini programlarına almakta veya Halk Eğitim merkezleri üzerinden okullarımıza satranç antrenörleri gelerek satranç dersleri vermektedir. Pek çok ilimizde önemli günlerimiz başta olmak üzere pek çok satranç turnuvaları düzenlenmektedir ve miniklerimiz bu turnuvalarda ter dökmektedir. 7 yaşından itibaren çocuklarımız satranç turnuvalarına katılabilmektedir.


Çocuklarımız satranç oynamalıdır ;

Çocuklarımız satranç oynamalıdır çünkü, satranç sadece akıl ve zeka gelişimine destek veren bir oyun değildir. Satranç ile hedefe ulaşmak için çocuklar planlama yapar. Plan bozulduğu zaman pek çok yeni plan yapar. Tekrar tekrar yeni planlar yapar. Bu planlamalar sırasında elindeki malzemenin kıymetini anlar ve onları en etkili şekilde kullanmayı öğrenir. Rakip sorun çıkarandır, problem kaynağıdır. Rakibin zayıflıklarını arar. Rakibi yenmek için yapılan her plan ile aslında problemlere pek çok çözüm üretir. Problemlere çözüm üretildiği için günlük hayatta miniklerimiz bir problem ile karşılaştığında ondan kaçmaz, o problemi çözmeye çalışır. İlave olarak sabırlı olmayı, olaylar karşında sakin kalmayı öğrenir.


Farkındalık artar ve tüm seçenekler görülür. Karar verme yeteneği gelişir. Yanlış kararları irdelemeyi öğretir, ders çıkarma kavramı oluşur. Yenilgiyi kabul eder, tekrar mücadele etmeyi öğrenir. Rakibine saygı duyar. Hızlı ve doğru karar verme gelişir. Miniklerimiz kendine güvenmeye başlar ve nihayetinde de aralarından geleceğin satranç sporcuları çıkar..

Sonuç olarak ; sporcularımız yetişsin veya yetişmesin, çocuklarımız satranç oynayarak pek çok yönden gelişeceklerdir ve satranç, gelecekte çocuklarımızın daha donanımlı olmasına yardımcı olacaktır.

Sporcu Gruplarımız

Gelin Satranç Çalışmalarımıza Katılın,

Satranç bilgisine göre çocuğunuzun seviyesini belirleyelim. Seviyesine uygun gruplarla, bu sporu öğrenmesine ve kendini geliştirmesine yardımcı olalım…

Başa dön